KrakówMożesz również dokonać
rezerwacji dzwoniąc do nas:
+48 12 294 53 53 lub +48 780 151 746

lub pisząc na adres
recepcja@hotelgrottger.pl

Kraków to miasto o tysiącletniej tradycji, dawna siedziba polskich królów i stolica kraju, a dzisiaj ważna europejska metropolia. Krakowskie Stare Miasto jest wyjątkową skarbnicą dzieł sztuki, pamiątek historycznych i zabytkowych obiektów reprezentujących niemal wszystkie style architektoniczne od średniowiecza po współczesność.

Sercem miasta od setek lat pozostaje Rynek Główny− największy plac miejski średniowiecznej Europy, zachowany w niezmienionym kształcie od 1257 roku i wpisany na  pierwszą listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w roku 1978. Od 600 lat, z wieży Bazyliki Mariackiej, co godzinę, rozlega się też hejnał grany na cztery strony świata. Natomiast stojące pośrodku rynku Sukiennice– średniowieczna hala targowa – są jednym z najlepiej rozpoznawalnych polskich zabytków. Kraków może się również poszczycić drugą (po uniwersytecie praskim) najstarszą w Europie Środkowej uczelnią wyższą Uniwersytetem Jagiellońskim (studiowali tu m.in.: Mikołaj Kopernik i papież Jan Paweł II) oraz Zamkiem Królewskim na Wawelu − początki rezydencji polskich władców na wzgórzu wawelskim sięgają połowy XI w. Obecnie zamek pełni funkcje muzealne − udostępniając aż 71 sal wystawowych, kryjących m.in. unikatowe zabytki sztuki odrodzenia. Zachwyt wzbudza arkadowy dziedziniec zamku − perła renesansowej architektury.

Poza zabytkami Starego Miasta niezmiennie intryguje Kazimierz − miejsce wielowiekowego współistnienia dwóch kultur – chrześcijańskiej i żydowskiej. Przestrzeń wypełniona zabytkami judaizmu o światowym znaczeniu, ale przede wszystkim obszar tętniący życiem − gdzie odbywają się targi staroci i dzieł sztuki, a w klimatycznych knajpkach, restauracjach i pubach pobrzmiewa muzyka na żywo.

Monumentalnością i niezwykłą symetrią wciąż zaskakuje Nowa Huta − najciekawsza i najpełniejsza realizacja zamierzeń architektów epoki socrealizmu.

Kraków to również miasto tętniące życiem kulturalnym, w 2000 r. wybrane na Europejską Stolicę Kultury. Rocznie odbywa się tutaj blisko 100 festiwali i innych wydarzeń kulturalnych o międzynarodowej renomie. To także miasto nowoczesnych muzeów, w których zwiedzający mogą stanąć oko w oko z historią.

Bez wątpienia Kraków urzeka też niepowtarzalną atmosferą − chwilami leniwą, chwilami pełną wydarzeń, ale zawsze wyjątkową i inspirującą. Leżący od wieków na przecięciu ważnych szlaków handlowych, na styku kultur i politycznych wpływów pełen jest zagadek i urokliwych miejsc, które sprawiają, że zabiegani mieszkańcy i przyjezdni mają niezliczone okazje, aby zwolnić, przystanąć, popatrzeć…